poniedziałek, 21 maja 2012

Zarząd gminy

Zarząd gminy wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami. Do jego zadań należą w szczególności:[1]

·         przygotowanie projektów uchwały rady gminy,

·         określanie sposobu wykonania uchwał,

·         gospodarowanie mieniem gminnym,

·         wykonanie budżetu,

·         zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.


Organy samorządu terytorialnego na podstawie art. 94 Konstytucji RP ustanawiają akty prawne prawa miejscowego obowiązującego na obszarze tych organów.


[1] Według art. 30 ustawy o samorządzie gminnym.

czwartek, 17 maja 2012

Pozycja prawna samorządu terytorialnego


Pozycja prawna samorządu terytorialnego w ciągu ostatniej dekady ulegała zmianie wraz ze zmianą porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzenie samorządu terytorialnego do systemu organów administracji publicznej stało się możliwe dopiero po dokonaniu stosownych zmian konstytucyjnych. Proces tych zmian rozpoczął się z dniem 31 grudnia 1989 roku, czyli z wejściem w życie ustawy z dnia 29 grudnia 1989 roku o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej[1]. Ustawa ta stanowiła, że Polska „jest państwem demokratycznym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” oraz „gwarantuje udział samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy”.[2]


[1] Dz. U. Nr 75, poz. 444 z późniejszymi zmianami.
[2] Tamże

wtorek, 8 maja 2012

Rada gminy

Mieszkańcy gminy jako jej społeczność lokalna – lokalna wspólnota samorządowa – mają bezpośredni a także pośredni wpływ na rozstrzygnięcia o istotnych sprawach gminy.[1] Bezpośredni wpływ ujawnia się w głosowaniu powszechnym poprzez wybory i referendum; pośredni za pomocą organów gminy. W wyborach mieszkańcy wybierają radę gminy, zaś w drodze referendum członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować o sprawach dotyczących tej wspólnoty (zwłaszcza dotyczących samoopodatkowania mieszkańców na cele publiczne, odwołania oraz odwołania pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego przed upływem karencji).

Ustawa o samorządzie gminnym wyróżnia dwa organy gminy, poprzez działanie których w pośredniej formie wyraża się wola wspólnoty samorządowej: rada gminy i zarząd gminy.

Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym gminy. Kadencja trwa 4 lata licząc od dnia wyborów, a jej skład (liczba radnych) uzależniony jest od liczby mieszkańców. Wybory są przeprowadzane na podstawie Ordynacji wyborczej. Radni reprezentują wyborców, utrzymują stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, przyjmują zgłaszane przez nich postulaty i przedstawiają je organom gminy do rozpatrzenia.[2]


[1] T. Milczarek, Samorząd gminny: status prawny, organy, kompetencje, mienie, finanse, Wydawnictwo INFOR, Warszawa 1999, s.39.
[2] Art.15 oraz 23-24 ustawy o samorządzie gminnym.