czwartek, 19 grudnia 2019

Internet - podstawowe narzędzie kształtowania społeczeństwa informacyjnego

Od zarania dziejów motorem rozwoju społeczeństw był sposób w jaki ludzie się komunikowali. „W poprzednich fazach rozwoju społeczeństw środki i formy komunikowania się były istotnym elementem ich rozwoju, choć stosunkowo mało skomplikowanym.”[1]

Przełomem było wynalezienie w latach 1447-1445 czcionki ruchomej przez Gutenberga. Należało długo czekać aby zwiększyć szybkość przekazu informacji, bowiem dopiero w latach 1830-1840 wynaleziono telegraf elektryczny. Za datę narodzin nowoczesnej telekomunikacji możemy uważać 24 maja 1844 roku, kiedy to za pośrednictwem eksperymentalnej linii telegraficznej między Waszyngtonem a Baltimore przesłano pierwszą wiadomość.

Od tego momentu proces unowocześniania technologii informacyjno- komunikacyjnych nabrał oszałamiającego tempa. W 1876 roku możliwe było już bezpośrednie komunikowanie się głosowe, mowa jest o telefonie, wynalazku Grahama Bella, który zrewolucjonizował życie ludzkości.

Równie ważnym medium, wykorzystywanym przez nowoczesne systemy telekomunikacyjne jest wynalazek z XIX wieku, bezprzewodowy telegraf Marconiego, dzięki któremu światło dzienne mogło ujrzeć radio. Stało się ono, poza telefonem, podstawowym masowym nośnikiem informacji. Z kolei przełomowym wynalazkiem XX wieku było powstanie metod przekazywania ruchomego obrazu, zwane telewizją.

Wraz z upływem lat zaczęły pojawiać się jej liczne odmiany - telewizja czarno-biała i kolorowa, telewizja kablowa i satelitarna, zmieniała się też jakość obrazu - nieistniejący już system PAL- SECAM wyparty został przez system HDTV o wysokiej cyfrowej jakości. Nowym wynalazkiem będącym dopiero w fazie wdrażania jest telewizja internetowa, z wygodnym mechanizmem doboru tylko tych programów, które rzeczywiście nas interesują.

Ale dopiero Internet, będący jeszcze niespełna kilkanaście lat temu siecią połączonych komputerów, a dzisiaj siecią odrębnych urządzeń elektronicznych, sprawił że obieg informacji nabrał zupełnie nowego charakteru. To właśnie dzięki niemu realizowana jest większość transakcji biznesowych - banki, zakupy przez Internet, edukacja na odległość. Stanowi on dzisiaj fundament społeczeństwa informacyjnego, którego sama nazwa wskazuje jak ważny jest przepływ informacji.

„Eksperci Internet Engeenering Task Force charakteryzują Internet jako sieć komputerową z rozproszonymi zasobami użytkowaną przez społeczność (wspólnotę) ludzi używających sieci i ją rozwijających”.[2] Trudno sobie już dzisiaj wyobrazić życie bez Internetu. A przecież jeszcze do niedawna, czyli do lat dziewięćdziesiątych XX wieku był mało znanym medium. Progres jaki dokonał się w tej dziedzinie jest ogromny, mając na uwadze okres w jakim ta rewolucja się odbyła.

Najpopularniejsza dzisiaj usługa WWW w latach 90’tych była dopiero w fazie testów, które przeprowadzali naukowcy z CERN’u (więcej na stronie 26). W przeciągu paru lat Internet stal się podstawowym narzędziem w ręku biznesmena, naukowca, czy też każdego z nas. Pozostało już niewiele dziedzin życia, które nie byłyby zinformatyzowane. Dzięki niemu zarabiamy, mamy również dostęp do rozrywki oraz dzielimy się pomysłami, ideami oraz opisujemy swoje codzienne życie (np. blogi internetowe).

„Wraz z rozwojem Internetu obserwujemy nowe zjawiska, które wpływaj ą znacznie na nasze życie. Dotychczasowe sposoby pracy, wymiany informacji, rozrywki, handlu ulegają diametralnym zmianom. Pojawiają się nowe możliwości rozwoju i wykorzystania potencjału człowieka.”[3] To co najbardziej przyczynia się do ogromnej popularności Internetu jest jego interaktywność - możliwość dwukierunkowej komunikacji między odbiorcą a nadawcą informacji. „Internet stanowiący codzienność dla tak znaczącej części ludzkości jest wyjątkowym medium ze względu na bark barier międzynarodowych oraz właściwie brak cenzury, którą ogranicza chociażby ilość przepływających infostradą informacji. Tu każdy niezależnie od wieku, płci, wyznania czy koloru skóry może w pełni artykułować swoje poglądy czy demonstrować swoje zachowania”.[4]

Korzystając z tego najnowszego medium możemy napisać list, zamówić książkę w księgarni internetowej, zarezerwować bilet na samolot czy w niedalekiej przyszłości nie ruszając się domu załatwić dowolną sprawę w urzędzie. Możliwości takiej nie daje żadne medium. Najważniejszą jego zaletą jest jednak możliwość integracji z innymi mediami.

„Technologicznym fundamentem społeczeństwa    informacyjnego jest proces powiązania telekomunikacji i informatyki z radiem i telewizją, powstawanie sieci multimedialnych opartych w znacznym stopniu na instalacjach światłowodowych o ogromnej przepustowości (autostrad informacyjnych lub infostrad) oraz przenikanie wynikających z tego technik informacyjno-komunikacyjnych do wszystkich dziedzin życia”.[5]

Świadczy o tym tworząca się telefonia internetowa czy też telewizja interaktywna, polegająca na zamawianiu tylko tych programów, które rzeczywiście nas interesuj ą. Mowa już jest nie o rewolucji technologicznej, ale kulturowej.

---

[1] Kamiński W. A., „Globalne społeczeństwo informacyjne: nadzieje, szanse, zagrożenia”, Wykład inauguracyjny, Zamość 2000 r., s. 8

[2] Ibidem, s. 11

[3] Frontczak T., „Projekt systemu zarządzania serwisem WWW Instytutu Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej”, praca inżynierska, Instytut Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej 2001, s. 8

[4] Kamiński W. A., „Globalne społeczeństwo informacyjne...”, op. cit., s. 12

[5] Januszko W., „Czy podążanie współczesnych społeczeństw w stronę struktur sieciowych stwarza szanse czy zagrożenia”, praca zbiorowa pod. red. Barbary Sosińskiej-Kalaty i Marii Przestek- Samokowej przy współpracy Andrzeja Skrzypczaka, Warszawa 2005, s. 111