piątek, 1 marca 2013

Kompetencje rady gminy

Z punktu widzenia charakteru prawnego, uprawnienia przysługujące radzie gminy można podzielić na stanowiące i kontrolne. Stanowiące kompetencje rady gminy oznaczają prawo do podejmowania uchwał wiążących prawnie ich adresatów. Stanowienie może mieć formę aktów generalnych lub indywidualnych. Mogą one obowiązywać wszystkie podmioty na terenie gminy lub być skierowane tylko do organów gminy.

Uprawnienia kontrolne rady gminy polegają na możliwościach badania zgodności z prawem oraz uchwałami rady działalności zarządu oraz gminnych jednostek organizacyjnych. W celu sprawowania kontroli rada gminy powołuje komisję rewizyjną, która opiniuje wykonanie budżetu gminy. W jej skład wchodzą radni oprócz przewodniczącego i jego zastępców oraz członków zarządu.

Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i od 1 do 3 wiceprzewodniczących. Wyboru dokonuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Przewodniczący rady nie jest organem gminy; dotyczy to również jego zastępców. Pełni on funkcję organizacyjną organu kolegialnego jakim jest rada gminy oraz reprezentuje radę w stosunkach między organami gminy.[1]

Powierza się przewodniczącemu jedynie wykonywanie określonych w ustawie o samorządzie terytorialnym funkcji o charakterze społecznym.

Pomocniczymi organami wewnętrznymi rady gminy są jej komisje. Przepisy przewidują dwa rodzaje komisji:

a) komisje stałe – które funkcjonują przez cały okres trwania kadencji rady;

b) komisje doraźne – które powoływane są do wykonania określonego zadania, a rada określa termin zakończenia prac danej komisji.

Komisje nie są organami gminy, są jedynie pomocniczymi organami rady gminy – działają w imieniu rady i w zakresie przez nią ustalonym. Istnieją takie komisje jak: rewizyjna, rolnictwa, ochrony środowiska itp.

SCHEMAT ORGANIZACYJNY RADY GMINY NR 1.



      Źródło: Marek Chmaja, „Państwo, ustrój, samorząd terytorialny”, Lublin 1997, s. 189

Zgodnie z art. 20 ust 1 u.s.t. rada gminy obraduje na sesjach. Według doktryny prawa konstytucyjnego, sesja to okres, w jakim dany organ może podejmować wiążące prawem decyzje.

Sesje rady można podzielić na:

a) sesje zwyczajne;

b) sesje nadzwyczajne.

Sesje zwyczajne
– zwołuje przewodniczący rady w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

Sesje nadzwyczajne – są zwoływane na wniosek lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady gminy (w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku).



[1] Z. Niewiadomski, W. Grzelczak; Ustawa o samorządzie terytorialnym z komentarzem, Warszawa
 1990 r., s. 23-24.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz